5 kroków do uruchomienia systemu VoIP

5 kroków do uruchomienia systemu VoIP

Voice-over-IP (VoIP) może zarówno poprawić istniejącą komunikację telefoniczną, jak i znacznie obniżyć koszty połączeń telefonicznych. Jednak wielu właścicieli Mały / Średnich przedsiębiorstw jest, ostrożnych wobec technologii mając złe doświadczenia z powodu złych implementacji VoIP. Na szczęście przy odpowiedniej wiedzy i odpowiednim zestawie narzędzi możliwe jest wdrożenie VoIP w sposób niezwykle niezawodny i skuteczny. W tym artykule omówimy kilka prostych kroków niektóre podstawowe pojęcia związane z konfigurowaniem niezawodnej konfiguracji VoIP.

W ciągu 10 lat wdrażania rozwiązań VoIP zebraliśmy kilka prostych kroków jak najskuteczniej uruchomić centralę:

Krok 1 – Łącze Internetowe – Backup

Podłącz drugie połączenie internetowe w swoim biurze.

Zainstalowanie drugiego łącza internetowego jest jak zapasowy generator, jeśli dojdzie do awarii. Mówiąc najprościej, jeśli główny Internet przestaje działać, automatycznie uruchamia się drugie (zapasowe) połączenie zapewniające ciągłość usług głosowych i transmisji danych. Bardzo ważne jest, aby te połączenia były dostarczane przez różne firmy.

Pojedyncze połączenie VoIP wysokiej jakości wykorzystuje około 80 Kb / s danych. Połączenia internetowe posiadają dwa niezależne zakresy prędkości, Downstream (D) i Upstream (U). Połączenia z identycznymi prędkościami pobierania i odbierania nazywane są „symetryczne”. Połączenia o nieidentycznych prędkościach nazywane są „niesymetryczne”. Oznacza to, że połączenie symetryczne 10 Mb / s ma możliwość do obsługi około 125 równoczesnych połączeń (10 Mb/s = 10000Kb/s/80Kb/s=125). Podczas gdy połączenie niesymetryczne 10 Mb/s może mieć znacznie mniejszą przepustowość. Na przykład połączenie ADSL o przepustowości 10 Mb/s może zapewniać tylko 768 Kb/s przepustowości wysyłania danych. Przekłada się to na pojemność tylko dziewięciu (9) równoczesnych połączeń. Pamiętaj o tym, rozważając DSL jako połączenie zapasowe.

Krok 2 – Operator VoIP

Wybierz rozważnie dostawcę SIP Trunk

Wielu większych operatorów na rynku w przypadku awarii usług głosowych zakłada na zgłoszenie tzw. „ticket”, którego rozwiązanie może trwać nawet do 24 godzin. W przypadku wyboru usługi zastanów się i zweryfikuj jakie zaplecze techniczne posiada dany operator VoIP, aby w przypadku awarii uzyskać rzeczowe informację w przeciągu nawet 15 minut.

Krok 3 – QoS

Wdrażaj Quality-of-Service (QoS) w swojej sieci

Jakość usług jest zasadniczo mechanizmem, który nadaje priorytet pewnym zestawom ruchu danych w stosunku do innych zestawów ruchu danych, dzięki czemu pakiety o wysokim priorytecie docierają do miejsca docelowego w określonym czasie. Ponieważ połączenia VoIP są z natury pakietami danych, bez połączeń QoS może wydawać się niestabilny, rozmyty, zawierać echo, a nawet zanikać. Niewdrożenie skutecznej polityki i priorytetu QoS w sieci wewnętrznej prowadzi do niepożądanych doświadczeń użytkowników i niezadowolonych klientów. Głównie ten parametr właśnie nadało VoIP złe imię.

Krok 4 – VPBX 

Rozważ użycie PBX w chmurze (hostowanej)

PBX oznacza „Public Branch Exchange” i jest po prostu kolejnym starszym akronimem, który pozostaje w użyciu, głównie dlatego, że wielu ludzi kojarzy PBX z telefonem. Systemy telefoniczne nie są dziś montowane na ścianach, działają na serwerach klasy korporacyjnej, najlepiej w „chmurze”, w której oferowane są gwarancje 100% czasu działania usługi Power i IP (Internet Protocol). Wiele serwerów wirtualnych może działać na pojedynczej maszynie fizycznej. Dołączając drugą maszynę fizyczną, współdzieloną pamięć masową i oprogramowanie do wirtualizacji, takie jak VMware, można stworzyć solidne podstawy dla wielodostępnego, opartego na chmurze systemu telefonicznego VoIP. Gdy system jest ustawiony na „wysoką dostępność”, uzasadnione jest oczekiwanie gwarancji dostępności na poziomie SLA 99,99 procent lub wyższej.

Krok 5 – Bezpieczeństwo

Prawidłowe zabezpieczenie systemu VoIP uniemożliwi hakerom uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu. Pamiętaj, że jeśli twój system jest zagrożony i wykonywane są nieautoryzowane połączenia, może to być kosztowne. Znamy przypadki, w których firmy spędzały miesiące nie wiedząc, że ich systemy zostały zhakowane, i pobierały tysiące złotych za połączenia międzynarodowe. Systemy VoIP zbudowane na otwartej platformie telefonicznej Asterisk są rutynowo przedmiotem prób włamań i należy ich unikać. Zdecydowanie zalecamy korzystanie z serwera proxy SIP, usługi, która kieruje zapytania do lokalizacji użytkownika, uwierzytelnia i autoryzuje użytkowników do usług.

Skuteczne wdrożenie systemu VoIP to przede wszystkim lata doświadczeń, różne przypadki uruchomień. Skorzystaj z naszych usług, a nasz dział projektowy zaproponuje odpowiednie rozwiązanie dla firmy i twoich indywidualnych potrzeb.

Chciałbyś poznać wszystkie możliwości systemu ? Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy możliwości systemu. 

IPTELEKOM Michał Ludwiczak
Al. Tadeusza Kościuszki 80/82 lok. 711,
90-437 Łódź

Projekty PBX
+48 426 000 000

Formularz kontaktowy Iptelekom