Zoom vs Google Meet zdalna praca | zdalne nauczanie

Zoom vs Google Meet zdalna praca | zdalne nauczanie

Na Świecie rozprzestrzenia się koronawirus, firmy / szkoły próbują przejść na pracę zdalną. Dzięki narzędziom do wideokonferencji jak Zoom, Microsoft Teams, 3cx Webmeeting, Cisco Webex, Google Meet aktualnie jest to możliwe.

Natomiast to głównie dwa narzędzia odnotowały ogromny przyrost użytkowników od początku Marca tego roku. Chcielibyśmy przedstawić dwa główne narzędzia wideokonferencyjne Google Meet i Zoom.

Czym jest Zoom ? 

Zoom to system wideokonferencyjne, który umożliwia użytkownikom rozmowę ze współpracownikami online korzystając z obrazu wideo lub bez. Użytkownicy mogą nagrywać sesje i udostępniać sobie ekran. Jakość połączeń wideo i  audio w wersji HD. Użytkownik może korzystać z laptopa i urządzenia mobilnego.

Główne możliwości zoom:

  • spotkania 1 do 1,
  • spotkania grupowe,
  • udostępnianie ekranu,
  • spotkania zaplanowane

Czym jest Google Meet ?

to oprogramowanie komunikacyjne opracowane przez Google. W celu dołączenia do spotkania w Google Meet, organizatorzy mogą generować linki i udostępniać je członkom, stosując 25-znakowy identyfikator spotkania, ograniczając członków zewnętrznych, którzy nie mają zaproszenia do spotkania, i pozwalając organizatorom akceptować nowych członków.

Porównanie darmowych wersji czyli Zoom Free vs Google Meet Free

Chociaż oba narzędzia do współpracy oferują szeroki zestaw usług dla swoich wersji płatnych, to Zoom zapewnia bezpłatny podstawowy plan. Po skonfigurowaniu bezpłatnego konta na Zoom można uzyskać dostęp do nieograniczonej liczby spotkań, chociaż czas trwania spotkania jest ograniczony do 40 minut dla każdej sesji. Darmowy plan obsługuje do 100 uczestników na spotkanie, nieograniczone spotkania jeden na jednego, zgłaszanie się poprzez „uniesienie” ręki do wypowiadania się podczas spotkań, udostępniania ekranu i wyciszania członków.

W przeciwieństwie do Zoom, Google Meet nie ma bezpłatnego abonamentu. Ponieważ Meet jest częścią subskrypcji Google G Suite, jego podstawowy abonament zaczyna się od 6 USD miesięcznie.

Porównanie Zoom Pro vs Google Meet. W płatnych planach

Zoom PRO – 14,99$ / miesięcznie – Do 100 uczestników, 24-godzinne spotkania grupowe, tworzenie osobistych identyfikatorów spotkań, sesje nagrywanie lokalnie lub w chmurze.

Zoom Biznes – 19.99$ / miesięcznie / host (minimalnie 10)- Do 300 uczestników, funkcje Zoom Pro, spotkania z brandingiem firmy, dedykowane adresy URL, transkrypcja spotkania, dedykowana obsługa telefoniczna.

Zoom Enterprise – 19.99$ / miesięcznie / host (minimalnie 100)- Do 500 uczestników, wszystkie funkcje biznesowe, nieograniczone miejsce w chmurze, dedykowany menedżer ds. klientów, Zoom Rooms.


G Suite Basic – 6$ / miesięcznie – Do 100 uczestników, 30 GB miejsca na Dysku, współdzielone kalendarze.

G Suite Biznes – 12 $ / miesięcznie – Do 150 uczestników na połączenie, nieograniczone miejsce w chmurze na Dysku Google, współdzielone kalendarze.

G Suite Enterprise – 25 $ / miesięcznie – Do 250 uczestników na połączenie, nieograniczone miejsce w chmurze na Dysku Google, wspólne kalendarze, nagrywanie spotkań, transmisja na żywo.

Najtańszy plan na Google Meet jest tańszy niż Zoom, można śmiało powiedzieć, że oferowane przez niego funkcje są takie same, jak Zoom w swoim bezpłatnym planie, ale bez ograniczeń czasowych. Google Meet z G Suite Basic najlepiej pasuje do małych organizacji, ponieważ jest znacznie tańszy niż Zoom Pro.


Wspierane platformy :

Spotkania zarówno w Google Meet, jak i Zoom można prowadzić na laptopach i urządzeniach mobilnych. Obie usługi oferują aplikacje mobilne na systemy iOS i Android. Przewagą systemu Zoom jest aplikacja zarówno na Windows, jak i na Maca, czego Google nie ma w Meet. Użytkownicy Meet mogą korzystać z usługi na PC wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej.

Zoom: Android, iOS, Windows, Mac, Web

Google Meet: Android, iOS, Web


User friendly czyli który system jest przyjaźniejszy dla użytkownika ?

Google Meet oferuje całkiem prosty interfejs użytkownika z jedyną opcją widoczną na pulpicie nawigacyjnym, która umożliwia rozpoczęcie lub dołączenie do spotkania. Jeśli to nie Ty tworzysz spotkanie, będziesz otrzymywać zaproszenia pocztą e-mail, a wszyscy na spotkaniu zostaną ułożeni na ekranie jako siatka z prezenterem podświetlonym na środku. Jeśli masz ustawione spotkanie lub zaproszono Cię do niego, zostanie ono wyświetlone na ekranie głównym dla określonej daty. Podczas spotkania możesz również wybierać między różnymi opcjami układu do oglądania wideo różnych uczestników.

Jeśli uważasz, że interfejs Google Meet jest prosty to aplikacja Zoom również jest prosta. Z poziomu ekranu głównego możesz rozpocząć spotkanie, dołączyć do niego, zaplanować je na później lub udostępnić swój ekran innym osobom. Zoom oferuje funkcje, które nie są dostępne tylko w Google Meet, ale także w innych usługach wideokonferencyjnych. Spotkania rozpoczynają się bez wideo, a podczas spotkania można udostępniać ekran, wyciszyć innych / wszystkich uczestników, a także kończyć spotkania dla wszystkich, a nie tylko u  siebie.

Który system wybrać ? 

Zoom jest uważany aktualnie za najpopularniejszą usługę wideokonferencyjną, a nawet udostępnia dodatkowe narzędzia, takie jak udostępnianie ekranu, prezentacje slajdów, sale do przerw, udostępnianie plików, wiele hostów i wyciszanie uczestników. Zoom jest również wyposażony w tablicę, za pomocą której można zapraszać innych do przeglądania i komentowania oraz możliwość przeprowadzania ankiet podczas sesji spotkania. Oczywiście każdy użytkownik / firma ma swoje upodobania i potrzeby co do wyboru oprogramowania natomiast trendy pokazują, że to Zoom odnotował największy przyrost użytkowników w ostatnim czasie.